1. oldal / 2
A hosszú kávéra, vagyis a csöpögtetős eljárással készített kávéra sokan csak legyintenek, pedig ebben a műfajban is lehet nagyszerű minőséget produkálni. Természetes itt is nagyon fontos, hogy tisztába legyünk a helyes készítés menetével, és az eszközünkhöz megfelelő technikát alkalmazzuk. Ebbe a műfajba tartozik a Karlsbadi kanna, vagy a filteres kávéfőző is, de most a jelenleg legfelkapottabb módszert mutatjuk be Várady Tibor segítségével, amit több menő kávézóban is használnak az egész világon.Csordogáló Hario V60
Egy szép kávéceremónia, mely kihozza a kávé essszenciálís ízét. Egy csésze kávé amit lassan eliiszogathatunk egy jó reggeli, vagy könyv mellett.A Hario V60 a filteres, csordogálós (angolul drip) kávékészítés népszerű formája. Az elv hasonló a hazánkban elterjedt elektromos filteres kávéfőzőkhöz, azonban a kávékészítő az automata készüléknél sokkal inkább befolyásolhatja a kávékészítést.
A forró vizet kézzel adagoljuk, öntögetjük (“pour over”) az őrölt kávéra. A barista a mozdulatai irányával, az előáztatás időtartamának megválasztásával, magával a készítési idővel, a víz hőmérsékletének szabályozásával, illetve természetesen az őrlési finomság beállításával is befolyásolhatja a termék minőségét, jellegét.
A különleges formájú V60 tölcsér nem csak japánban hódít: a kávéfanatikusok otthonaiban és a progresszív kávézókban egyaránt kivívta a helyét. A Square Mile Coffee Roasters által megnyitott Penny Universityben (http://youngandfoodish.com/coffee/penny-u-a-london-shrine-to-filter-coffee/)
ott szerepelt a szifon és a chemex mellett.
(fotó: Tim Styles barista a penny Universityben egy brazil Capao single estate kávét készít a napi beállítás szerint - 2,75-ös őrlési fokozat, 240 mililiter folyadék, 16 gramm kávé - jobbra)
Az Intelligentsia Monadnock-i bárja középpontjában pont ez a technika áll.
Monadnock from Intelligentsia Coffee on Vimeo.
Sok barista előnyben részesíti az otthoni eszpresszóval szemben, mert egyszerűbb, kevésbé pénz- és technológia-igényes. Akár utazáskor is könnyen bevethető: ha van egy kis őrlőnk, és forró vizünk, elsőosztályú kávéélményben lehet részünk, bárhol is legyünk.A V60 egyik legnagyobb előnye az, hogy kiválóan ki lehet vele hozni az egyes single origin kávék ízvilágát. Az, amit az eszpresszóval csak hosszas beállítgatások során lehet kipréselni egy kávéból, a V60 sokkal egyszerűbben kihozza. Persze nem lesz belőle presszó: a filter kávé más műfaj. A presszóval szemben viszont a hosszas szürcsölgetés örömeit rejtegeti magában.
Összehasonlításban a french press-szel kevésbé testes, olajos kávét, viszont tisztább, egyértelműbb ízeket eredményez.
Többféle méretben kapható, a V60-1 egy-két csésze hosszú kávét, a V60-2-ben két, vagy akár három-négy csészét lehet elkészíteni. Mindegyikhez kapható méretreszabott filter. Szép, és hasznos kiegészítője a szintén Hario által gyártott Buono Kettle kiöntő.
Hogyan készítjük a V60-kávét?
Felszerelés:- V60 tölcsér
- V60 papírfilter
- vízkiöntő edény (Hario Buono Kettle, vagy más, precíz öntésre alkalmas edény)
- csésze, vagy kiöntő, amibe a kávé kerül
Ajánlott kiegészítők, azoknak, akik precízen szeretik:
- mérleg, amin készítjük a kávét. Segít a készítésben, ha látjuk, hány gramm (=mililiter) vizet öntöttünk.
- hőmérő, amivel ellenőrizhetjük a víz hőmérsékletét. a 91-96 celzius fok ideális.
- óra, vagy stopperóra.