Az olasz eredetű barista szó egyszerűen bárost jelent. Az Egyesült Államokban, a hetvenes-nyolcvanas években indult espresso-kultusz hirtelen magas rangra emelte a kávéhoz és az eszpresszó technológiához értőket. Baristának azóta világszerte az espresso technológiát jól ismerő, espresso alapú italokat készítő bárost nevezik. A barista hivatás egyszerre hasonlítható a mixerhez és a sommelierhez. A mixer alapvetően a bár mögött dolgozik, feladata az italkészítés, vendégkezelése jellemzően közvetlen.
A barista eszpresszó alapú italokat és italkülönlegességeket készít, napi munkája a mixerhez, alapanyaggal kapcsolatos tudása a sommelierhez hasonlítható. Ért a különböző kávéfajtákhoz és tudja, hogyan kell az egyes kávéfajtákhoz igazítani a daráló beállítását, ismeri a kávégép működését, képes olyan új és egyedi italokat kitalálni, melyek ízben harmonizálnak és egy adott alkalomhoz illeszkednek. A barista egy kicsit műszaki ember is, hiszen van, hogy több kávéőrlővel és nagy teljesítményű kávégéppel dolgozik. Mindezek mellett gyakran a pultnál történő értékesítés feladata is rá hárul.
A barista hivatás, más formában ugyan, de már több mint száz éve is létezett hazánkban. Abban az időben, amikor Budapestet mint a kávéházak városát emlegették, volt kávéspincér képzésünk, amelynek kitanulásához hosszú, gyakorlattal eltöltött évek kellettek. Ma, a nemzetközi trendeket is figyelve, joggal remélhetjük, hogy újra beköszönt a kávézók, kávéházak reneszánsza. Évszázados kávéházi hagyományokkal bíró és a kávézás élményét napjainkban újra felfedező országunkban a barista munkakör hamarosan megkerülhetetlen része lesz a vendéglátó szervezeteknek.
A barista szakma hazánkban kevéssé ismert, de növekvő népszerűségnek örvend. Magyarországon 2003-ban rendeztek először országos barista bajnokságot. (2000 óta rendeznek világbajnokságot, melyre az országos bajnokok jutnak ki)
A versenyben több tagú zsűri előtt kell szakmai, technikai, és stílusbeli rátermettséget bizonyítani. 15 perc alatt kell a zsűri számára kávéházi hangulatot varázsolni, bemutatni nekik a használt alapanyagokat, elkészíteni 4 eszpresszót, 4 cappuccinot, és egy saját receptű eszpresszó alapú italt, szintén 4 pohárral. A pontozásnál értékelik a prezentációt, a munkastílust, a tecnikát, a tisztaságot és természetesen az italok ízét és minőségét is.
Home Barista - avagy legyen ön is Barista otthon
A jó vendéglátáshoz jó vendégek (is) kellenek. A jó vendég pedig otthon maga is vendéglátó – ért a borokhoz, süt-főz, italt kever és kávét készít. Most induló sorozataink közös célja: segíteni mindazoknak, akik szeretnének valós tájékozottságot szerezni a kávés világról, és otthonukban is nagyon jó kávékat készíteni.Ma már nem csak a vendéglátásban dolgozó profik számára adott a lehetőség, hogy baristává, igazi kávékészítővé váljanak. Az amerikai CoffeeGeek online kávés magazin "évértékelő" írásában ("State of Espresso") az egyik legfontosabb trendként emelik ki a fenti igazságot. Hazánk persze – jól tudjuk – nem Amerika, mégis nagyon hasonló folyamatokat figyelhetünk meg itthon is. Az interneten folyamatosan megosztott és cserélt tapasztalatok, a kávés nyilvánosság számára nyitott kávés-oktatások, az egyre kisebb tételekben hozzáférhető, egyre jobb minőségű kávék, az új és újra felfedezett kávékészítési metódusok és a háztartási méretezésű eszközrendszer megjelenése korszakváltást hoz a kávés világban. A szakszerű kávékészítés már nem csak a vendéglátók privilégiuma, sőt. Nagyon sok "kávémániákus" jobban ért a kávéhoz, mint az, akinek ez munkaköri kötelessége, hivatása lenne. Sajnos és szerencsére. A helyzet frusztrálhatja, de inspirálhatja is a vendéglátást. Ahogy az igényes borfogyasztók megkövetelik a különleges választékot és szakszerű borfelszolgálást, az igazi kávés vendégek is többre vágynak, mint egy "épp csak fogyasztható" vagy korrekt minőségű kávéra. Legalább azt és úgy, de inkább jobban és szebben, mint otthon. A meglévő vendégigény pedig a vendéglátóra is hat: sokan és egyre többen áldoznak pénzt és időt – a kávéra, a tanulásra, a technológiára.
A jó vendéglátáshoz jó vendégek (is) kellenek. A jó vendég pedig otthon maga is vendéglátó – ért a borokhoz, süt-főz, italt kever és kávét készít. Most induló sorozataink közös célja: segíteni mindazoknak, akik szeretnének valós tájékozottságot szerezni a kávés világról, és otthonukban is nagyon jó kávékat készíteni.
Az ember egyik legfontosabb feladata a mindennapokban, hogy döntéseket hozzon. Ez mindig is így volt és valószínűleg így is marad. Döntéseink határoznak meg minket és életünket. A nyugati, jóléti társadalmakban, ahol – bár ezt néha nehéz észrevenni – mi is élünk, a feladat ugyanez. Az előző évszázadokhoz, évezredekhez képest a különbség csak annyi, hogy szinte felfoghatatlanul megnőtt a kínálat, a választható opciók száma. A hozzáférhető, felkínált vagy elvárt információk, szolgáltatások, lehetőségek és kockázatok, termékek, ajánlatok és kérések, feladatok és felelősségek megállíthatatlan folyama áraszt el minket nap mint nap. A választás pedig nehéz, mert kapacitásaink, erőforrásaink végesek.
A fogyasztói piacon ez látszólag nem olyan nagy probléma. Ha az egyik termék nem vált be, majd kipróbáljuk a másikat – ha az egyik kávé nem ízlett, jöhet a másik. De a helyzet bonyolultabb. A különböző kávék (ültetvény-, régió- vagy ország-szelektált, fajta vagy keverék), pörkölési metódusok, őrleményfinomságok, a készítés eszközei, zárt vagy nyitott technológiai rendszerei és sztenderdjei rendkívül sok kombinációt tesznek lehetővé. A jól megválasztott variáció csodálatos kávéélményt eredményez, de ha akár csak az egyik összetevő nem illeszkedik, az eredmény: csak egy pocsék kávé. A rossz kombinációk száma pedig szinte végtelen. Több nagyáruházban, kávékimérésben vagy kávézóláncban megjelentek már kiváló minőségű alapanyagok és megfelelő eszközrendszer, de ha nem tudjuk mit kell kezdeni az adott kávéval, az eredmény: megint csak egy pocsék kávé.
Hogy mindig minőségi kávé kerüljön az asztalra, és a kávéfogyasztás valóban élvezet legyen, ehhez próbálunk segítséget adni portálunkon, a különféle kávékészítési eljárások részletes bemutatásával. Mert ahogy a mondás tartja nincsen rossz kávé, csak rosszul elkészített kávé. Vagyis készítsük bármely technológiával kávéitalunkat (eszpresszó, french pressz, pour over-csöpögtetős kávékészítés, lombik, kotyogó, dzsezva), a lényeg, hogy azt helyesen, a megfelelő eszközzel, és a készítési módszer ismeretében tegyük. Ha problémája akad, vagy nem teljesen tiszta valamely részlet, akkor fórumunkon szívesen segítünk!
Forrás: kavehazak.hu