Amikor Kolumbusz lehorgonyzott Costa Ricán (a spanyol név jelentése: gazdag part), természetesen még sehol sem volt kávé (az első cserjéket csak 250 évvel később "hozták át" Kubából), ma mégis több mint 100 kávécserje jut minden lakosra…
Costa Rica a közép-amerikai kontinenshídon elterülő ország, melyet a Csendes-óceán és a Karib-tenger fog közre. A terület a trópusi éghajlati övbe tartozik, az 1500 m átlagmagasságú fennsíkot a Kordillerák vulkánokkal tűzdelt láncai fogják közre. Mindezek a természeti adottságok teszik lehetővé azt, hogy Costa Rica sikeres agrárország lehessen. Mezőgazdaságát főként a növénytermesztés képviseli, a kávé és a banán ma is ott található legfőbb exportcikkei között.
Amikor Kolumbusz lehorgonyzott Costa Ricán (a spanyol név jelentése: gazdag part), természetesen még sehol sem volt kávé (az első cserjéket csak 250 évvel később "hozták át" Kubából), ma mégis a világ fő kávétermelő területei között tartják számon. Manapság több mint 100 kávécserje jut minden lakosra, az ország területén közel 400 millió kávéfa található. A 3,5 millió fős lakosság közel 12%-a a kávéiparban dolgozik. Igazi nagy kávé-nemzetként, Costa Rica volt az első közép-amerikai ország, amely tudományos újításokat és mezőgazdasági technológiákat alkalmazott, amelyek kiváló színvonalra emelték a kávétermesztést és feldolgozást.
A Costa Rica-i kávék mindig elképesztően kiegyensúlyozottak. Még általában is tiszták és egyensúlyosak, de különleges minőségek esetében zengő és erős ízekkel. Elterjedtek a modern arabika fajták-típusok, mint a caturra és catuai, szinte mindig nedves feldolgozással. Ezen okokból kifolyólag néha – szemrehányásként – említik a costa ricai kávék túlzott egységességét.
Az ország kávéiparát a Costa Ricai Kávé Intézet (Institutio del Cafe de Costa Rica) szabályozza. A legjobb kávékat termelő területek bekerülhetnek az ország Különleges Kávé Szövetségébe (Speciality Coffee Association of Costa Rica), akik szüretről szüretre megrendezik a "Cosecha de Oro" nevezetű versenyt, ahol díjazzák a legjobb kávékat. A kiválasztott nyertes kávék végül internetes aukciókon kelnek el. Costa Ricában rendezik meg az ún. kávék hetét is (Sintercafé), ami az egyik legrangosabb kávés esemény.
A legjobb costa ricai-kávé jelölése SHB (Strictly Hard Bean). Az elnevezés arra utal, hogy a magas termőterületeken – az éjszakai lehűlés miatt – lassabban érik be a kávégyümölcs. A magok így keményebbek és beltartalmi értékekben gazdagabbak lesznek.
A leghíresebb kávés régiók az ország központi részén fekszenek: Tarrazu, Herediá, Tres Rios és Volcan Poas tartozik közéjük. Az ország egyik legnevesebb termőterülete, Tarrazu a fővárostól, San José-tól délre található. Sokak szerint az itt található kávébabból lesz a világ egyik legnagyszerűbb kávéja. A "Costa Rica Tarrazu" meggyőzően savas, ugyanakkor nagyon lágy ízével nyerte el nemzetközi hírnevét. A kávé aromájának jellemzője mintaszerű karaktere, melyet harmonikus teltség egészít ki.
A híres "La Minita" kávéfarm a McAlpin nevezetű család tulajdonában van, az innen származó kávé csak korlátozott számban érhető el. A család büszke arra, hogy minden munkafolyamatot kézzel végeznek, nem használnak mesterséges permetezőszereket, és hogy csakis az első osztályú magokat válogatják ki. A La Minita kávé elérhető a speciális üzletekben Costa Rica La Minita, La Minita Tarrazu stb. jelzésekkel.
Forrás: Kávéházak.hu